Ankara Ofis Temizliği

STANDART OFİS TEMİZLİĞİ UYGULAMASI;

OFİS TEMİZLİĞİ MALZEMELERİ: Sprey şişesi, toz bezi, cam bezi ve çöp poşeti

OFİS TEMİZLİĞİ EKİPMANLARI: Kat arabası, Elektrik süpürgesi ve/ veya paspas arabası

KULLANILAN KİMYASALLAR: Genel temizlik maddesi ve Dezenfektan kimyasallar

OFİS TEMİZLERKEN UYGULANAN GÜNLÜK PERİYODİK UYGULAMA

1. Çöp kutusunun  boşaltılması ve poşetinin gerekiyorsa değiştirilmesi;

Ofis temizliği işlemine başlarken ilk olarak eldiven takılır, günlük düzenli olarak temizliği yapılan ofislerde çöp kovaları genelde 1-2 parça kağıt parçası vs. küçük çöpler olacağından çöp poşeti genelde değiştirilmez beklediğinde koku yapacak meyve ve yemek kalıntıları varsa poşet ıslak ise veya yırtık ise büyük çöp poşetine boşaltılmaz kovaya takılı olan poşet değiştirilir. çöp toplama işlemi bittikten sonra takılı olan eldiven çıkartılarak sonraki temizlik işlemi için eldiven takılır. Bu arada çöp kovası kirli ise yeşil temizlik bezi ile temizliği yapılır.

2. Ofis temizliği işleminde 2. adım 50 cm – 2m arası düz yüzeylerin tozunun alınması;

Bu işleme başlarken kullanılacak bez mavi temizlik bezi ve mavi temizlik kovasıdır. Soldan sağa doğru veya sağdan sola doğru hiçbir eşya atlanmadan sırasıyla diz üstü ve elimizin uzanabileceği tablo, resim, ve diğer aksesuarların tozu alınır. Belirli bir sıra ile yapıldığı için hiç bir alan atlanmamış olur.

3. Telefon temizliği;

Telefon temizliği işleminde kullanılan temizlik bezi başka hiç bir yerde kullanılmamış ve kullanılmaması gerekir. Mikropların ağız yoluyla çok daha kolay bulaştığını varsayarsak. durumun ne kadar ciddi olduğunun farkına varırız. Telefon temizliği işleminde genelde bizim tercihimiz beyaz bezdir. Ahize, ahizenin konulduğu alan ve tuş takımlarının beyaz bez ve dezenfektan kimyasal ile temizlenmesi gerekir. Ofis temizlik şirketi yöneticileri çalışan personellerine bu eğitimi mutlaka vermelidir.

4. Masa üstleri temizliği;

Ofis temizliği işleminde telefon temizliği işlemi kadar masa üstlerinin nasıl temizlenmesi gerektiğini iyi bilen bir personel temizlediği eşyaları ve evrakları aldığı gibi bırakmaz ise ” Bu masa ne kadar dağınık ben toplayım havasına girerse vay halinize çünkü akşam bıraktığınız hiç bir evrağı yerinde bulamıyor olacaksınız. Keşke temizlik yapılmasaydı diyeceksiniz. Daha önce bu tarz kötü tecrübeleri yaşamış müşterilemiz masalarının kesinlikle temizlenmemesi konusunda uyarıcı cidden büyük notlar bırakmaktadırlar. Ofiste masa üstleri temizlenirken eğer masada çok fazla evrak var ise o masa temizlemeyiz uyarıcı notlar bırakırız. Entegre group temizlik şirketi çalıştırdığı tüm personellerine bu konuda gerekli eğitimi vermektedir.

5. Ofis temizliğinde zemin  temizliği;

Ofislerde zeminler farklı çeşitlerde kaplı olabilir en çok kullanılan parke ve halı kaplı zeminlerdir. Zemin halı kaplı ise elektrikli süpürge ile vakum yapılır, parke kaplı ise elektrik süpürgesi yapıldıktan sonra nemli mop ile silinir. Ofis zeminleri belirli aralıklarla zemine uygun bakım standartları uygulanır.

6. Son kontrol;

Son adımın son kontrol olmasının amacı personelin yaptığı temizlik işlemini kendisi kontrol etmesi, varsa açık cam, su ve elektriklerin kapatılması, çıkışta kapı ve kapı kollarının silinmesi amacı taşımaktadır.

Yeni yasa gereği kapalı alanlarda sigara içmek yasak olduğu için kültablası nın  boşaltılması gibi işlem basamağını kaldırdık. Eğer haala kullanan müşterilere rastarsanız kül tablasının boşaltılması işlemi 1. adımdan önce yapılması gereklidir.

PERİYODİK TEMİZLİK UYGULAMASI:

  • Telefonların dezenfektan kimyasal ile sanitasyonunun gerçekleştirilmesi,
  • Tüm halı kaplı alanın detaylı  vakumlanması (örn: masa ve koltuk altları),
  • 50cm altı ve 2 m. Üstü bölgelerin tozunun alınması.

OFİS TEMİZLİĞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

  • Küllüklerin boşaltılması işleminde yanan sigara veya benzeri şeylerin olmaması,
  • Masa üstlerinin temizliğinde hiçbir evrak veya eşyanın yerinin değiştirilmemesi,
  • Telefon temizliğinde kullanılan temizlik bezinin başka hiçbir yerde kullanılmamış olması,
  • Çalışma esnasında elde eldiven bulunması
Bizi Arayın